Të mërkuren mbaron ultimatumi i qeverisë federale dhënë forcave të Tigray në Etiopi

Të mërkuren mbaron ultimatumi i qeverisë federale dhënë forcave të Tigray në Etiopi

Udhëheqësit në shtetin verior Tigray të Etiopisë kanë hedhur poshtë pretendimet e qeverisë se trupat federale po rrethojnë kryeqytetin rajonal, Mekelle, ndërsa kryeministri Abiy Ahmed i jep afat kohor Frontit të Çlirimit të Popullit Tigray (TPLF) deri të mërkurën për t’u dorëzuar, transmeton insajderi.

Udhëheqësit e TPLF të martën thanë që njerëzit Tigrayan janë “gati të vdesin” në mbrojtje të tokës së tyre dhe thanë se ata kanë “shkatërruar plotësisht” divizionin e 21-të të mekanizuar të ushtrisë federale, raporton Al Jazeera.

Më vonë të martën, Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara pritet të diskutojë trazirat, të cilat kanë detyruar dhjetëra mijëra civilë etiopianë të kërkojnë strehim në Sudanin fqinj.

Por analistët thonë se trupat qeveritare që kapin kryeqytetin Tigrayan mund të mos jetë fundi i konfliktit në një nga rajonet më të varfra në vendin e dytë më të populluar të Afrikës.

“Konflikti mund të evoluojë dhe ekziston një mundësi e frikshme që mund të ngulitet. Të dy palët janë të armatosura rëndë dhe kjo mund të çojë në një luftë të zgjatur kryengritëse, “tha për Al Jazeera Ahmed Soliman, studiues në think-tank me bazë në Londër, Chatham House.

“Ndikimi i konfliktit mund të vazhdojë të përhapet në vendet fqinje”.

Të Dielën, Abiy, udhëheqësi më i ri i kontinentit Afrikan dhe fituesi i Çmimit Nobel për Paqen vitin e kaluar, u dha forcave TPLF një ultimatum 72 orësh për t’u dorëzuar ose për t’u përballur me një ofensivë “përfundimtare” ushtarake në Mekelle.

Abiy tha se udhëheqësit e TPLF ishin “në një pikë pa kthim”, duke i nxitur ata “të shfrytëzonin këtë mundësi të fundit” pasi ushtria etiopiane tha se po rrethonte qytetin, shtëpia e rreth 500,000 njerëzve.

Soliman tha se ultimatumi i Abiy “përputhet me rrëfimin e kryeministrit dhe qeverisë federale se ata po zbatojnë një operacion të zbatimit të ligjit për të hequr elementë kriminalë nga Tigray”. “Ultimatumi ka për qëllim gjithashtu të dobësojë mbështetjen për TPLF midis civilëve në Tigray dhe t’i inkurajojë ata të largohen ose të mbështesin qeverinë federale,” tha Soliman. /Insajderi.com