Të paktën 41 të vrarë pas përplasjes së autobusit dhe kamionit në Brazil

Të paktën 41 të vrarë pas përplasjes së autobusit dhe kamionit në Brazil

Të paktën 41 njerëz u vranë pas një përplasjeje midis një autobusi dhe një kamioni në Brazilin juglindor, thanë policia e shtetit dhe shërbimi zjarrfikës, transmeton Insajderi.

Imazhet e transmetuara në TV lokal të mërkurën treguan një autobus pranë qytetit Taguai në shtetin Sao Paulo, afërsisht 350 km (217 milje) në perëndim të kryeqytetit të shtetit Sao Paulo, raporton Al Jazeera.

Numri i të vdekurve pritej të rritet më tej, tha policia e shtetit në një deklaratë. “Ne e dimë se ka më shumë viktima në rrënojat e automjeteve, por nuk e dimë sa”, tha një zyrtar policor. Policia tha se 37 persona u vranë në vendin e ngjarjes. Katër të tjerë vdiqën nga plagët e tyre në spital.

Një përplasje midis një autobusi dhe kamioni në Taguai kishte numrin më të lartë të viktimave në rrugët e Sao Paulo këtë vit, sipas policisë ushtarake. Numri i vdekjeve u rrit në 41 persona që kanë humbur jetën nga aksidenti.

Një hetim do të zhvillohet për të zbuluar se çfarë ka ndodhur, tha policia e shtetit. Media lokale tha se autobusi mbante 53 punonjës të një kompanie tekstili. Shpëtuesit po punonin për të ndihmuar të plagosurit dhe pasagjerët e kapur në rrënojat e automjeteve, treguan imazhet e transmetuara në televizionin lokal. /Insajderi.com