Tërmet i fuqishëm në Maqedoni

Tërmet i fuqishëm në Maqedoni

Një tërmet ka goditur Maqedoninë e Veriut me magnitude 5.0, njofton Insajderi.

Bazuar në Rrjetin Sizmik, Shërbimi Gjeologjik i Kosovës dhe Qendrës Sizmike Euro-Mediterane, si dhe në analizën numerike të Rrjetit Sizmologjik të Kosovës, më 11/11/2020 n’ora 4:54 sipas kohës lokale, Maqedonia është goditur nga nje tërmet me magnitude 5.0 sipas shkallës Rihter, përkatësisht me intensitet VI ballë të Merkalit.

Thellësia hipoqendrore ishte 10 km. Gjatë kësaj peridhe kanë ndodhe mbi 8 psgoditje me një intensitet më të ulët 1.5-3.6 shkallës Richter.

Epiqendra e këtyre tërmeteve ishte ne 80 km jug-perendim të Shkupit, 110 km jug të Prizrenit. Tërmeti në fjalë është ndier dukshëm në disa zona të Kosovës. /Insajderi.com