Tërmeti ‘shkund’ Athinën, lëkunden banesat

Tërmeti ‘shkund’ Athinën,  lëkunden banesat

Një tërmet i fortë tronditi kryeqytetin grek të Athinës, duke shkëputur rrjetet telefonike dhe energjinë në pjesë të ndryshme të qytetit.

Tërmeti me magnitudë 5.1 kishte epiqendër rreth 22km në veriperëndim të Athinës.

Athinasit vrapuan në rrugë ndërsa qyteti u trondit për 15 sekonda.

Nuk pati njoftime për dëmtime serioze, por u ndjenë disa tronditje dhe dy ndërtesa janë shembur.

Tronditja më e fortë ishte 4.3 ballë, pothuajse një orë pas tërmetit fillestar në orën lokale 14:13.

Sizmologët paralajmëruan se mund të ketë tërmete të tjera.

Tërmeti u ndje veçanërisht i fuqishëm në qendër të Athinës, ku njerëzit qëndruan në rrugë pas evakuimit nga ndërtesat e larta.

Suvaja u rrëzua nga muret e zyrës së kryeprokurorit në Athinë dhe u shfaqën çarje në ndërtesën e parlamentit 170 vjeçar.

Shërbimi i zjarrfikjes, që mori 76 thirrje sipas mediave lokale, shpëtoi mbi një duzinë njerëzish të bllokuar në ashensorë pas ndërprerjes së energjisë elektrike.

Një turiste shtatzënë që po vizitonte Muzeun Arkeologjik u shtrua në spital pasi u godit aksidentalisht me bërryl nga një tjetër turist ndërsa po nxitonin drejt daljes.

Të paktën tre vetë u lënduan nga rënia e suvasë.

blob:https://emp.bbc.com/e94959b6-0e7a-4e04-b00b-141d39be33f7