Tipi i ri i Coronavirusit në Mbretërinë e Bashkuar – ja çfarë dihet deri më tani

Tipi i ri i Coronavirusit në Mbretërinë e Bashkuar – ja çfarë dihet deri më tani

Zyrtari më i lartë mjekësor i Anglisë njoftoi të shtunën se Britania e Madhe ka identifikuar një variant të ri të Coronavirusit që “mund të përhapet më shpejt” sesa llojet e mëparshme të virusit, duke çuar Kryeministrin Boris Johnson të vendosë kufizime të reja në pjesë të kombit për të kontrolluar përhapjen e tij, shkruan NBC, transmeton Insajderi.

Pak më shumë se 1,100 raste COVID-19 me variantin e ri ishin identifikuar që nga e diela, sipas një deklarate nga Public Health England.

Tani, mendohet se lloji i ri mund të jetë deri në 70% më i transmetueshëm sesa lloji origjinal i sëmundjes, tha Johnson të shtunën, duke shtuar se duket se po nxit përhapjen e shpejtë të infeksioneve. Johnson u bëri thirrje banorëve të përmbahen nga udhëtimet dhe të qëndrojnë në shtëpi për të parandaluar lëvizjen e llojit të ri nëpër vend dhe jashtë vendit.

Profesori Chris Whitty, zyrtari kryesor mjekësor i Anglisë, tha në konferencën për shtyp se “viruset pësojnë mutacion gjatë gjithë kohës”. Gripi sezonal pëson mutacion çdo vit dhe tashmë ka pasur variante të tjera të reja të identifikuara të Coronavirusit në vende si Spanja, sipas Public Health England.

Ajo që duhet të përgjigjet është nëse lloji i ri transmeton më lehtë, i bën njerëzit më të sëmurë dhe nëse ndryshon mënyra se si sistemi imunitar i dikujt përgjigjet ndaj virusit nëse ata ishin infektuar ose vaksinuar tashmë, tha Whitty.

Deri më tani, një koleksion provash nga studimet gjenetike, frekuencore dhe laboratorike sugjerojnë që lloji i ri “ka një rritje të konsiderueshme, thelbësore të transmetueshmërisë”, tha Whitty.

Megjithatë, nuk ka asnjë provë deri më tani për të sugjeruar se lloji i ri shkakton një normë më të lartë vdekjesh.

Britania e Madhe ka alarmuar Organizatën Botërore të Shëndetësisë dhe do të vazhdojë të analizojë të dhënat mbi llojin e ri. /Insajderi.com