Tre persona të vdekur në Çeki pas goditjes nga Tornado

Tre persona të vdekur në Çeki pas goditjes nga Tornado

Një tornado ka goditur disa fshatra në Republikën Çeke jug-lindore, duke lënë të vdekur tre persona dhe duke lënduar mbi 60 të tjerë, transmeton Insajderi.

Kjo stuhi e rallë e së enjtes ka shkatërruar një pjesë të kësaj zone, duke shkaktuar edhe dëme të mëdha materiale.

Tornadoja për të cilën u raportua në vendet afër Hodonit, përreth kufijve të Sllovakisë dhe Austriake.

Ndodhia e djeshme në Çeki është nga tornadot më të forta në historinë modern të Evropës Qendrore, raporton ‘Reuters’.

“Është ferr i gjallë”, tha guvernatori rajonal i Moravia Jugore, Jan Grolich pasi vizitoi zonën.

Michaela Bothova – zëdhënëse e shërbimit të shpëtimit të Moravisë Jugore, tha se 63 persona ishin dërguar në spital nga shërbimet mjekësore, dhjetë prej të cilëve kishin dëmtime të rënda. Tre më vonë vdiqën.

pamjet e publikuara u panë çati të shkatërruara, pemë të shkulura, dritare të thyera e vetura të përmbysura. /Insajderi.com