Tre policë francez suspendohen për shkak të rrahjes brutale të një burri me ngjyrë

Tre policë francez suspendohen për shkak të rrahjes brutale të një burri me ngjyrë

Autoritetet franceze kanë pezulluar tre oficerë policie pasi ata u panë në video duke rrahur një producent me ngjyrë të muzikës në Parisin qendror.

Incidenti të shtunën ka nxitur një protestë të re mbi sjelljen e forcave franceze të sigurisë.

Të hënën policia u akuzua për përdorimin e forcës së panevojshme ndërsa shkatërroi një kamp të improvizuar të migrantëve në Paris.

Incidentet vijnë ndërsa qeveria përpiqet të sjellë ligje që ndalojnë transmetimin e fytyrave të oficerëve të policisë.

Kritikët e legjislacionit thonë se pa imazhe të tilla, asnjë nga incidentet e ndodhura gjatë javës së kaluar nuk do të kishte dalë në dritë.

Të enjten, ylli francez i futbollit Kylian Mbappe, i cili është me ngjyrë, u bashkua me shokët e ekipit kombëtar dhe shokët e atletëve në dënimin e incidentit të fundit.

“Video e padurueshme, dhunë e papranueshme. Thuaj jo racizmit,” shkroi ai në Twitter pranë një fotoje të fytyrës së përgjakur të producentit të dëmtuar, i cili është quajtur vetëm si Michel.

Video e kamerave të sigurisë u publikua të enjten nga faqja e lajmeve në internet Loopsider. Ai tregon tre oficerë që shkelmojnë, grushtojnë dhe përdorin shkopinjtë e tyre mbi burrin pasi ai hyri në studion e tij. Loopsider tha se ai ishte ndaluar fillimisht për mos mbajtjen e maskës./Insajderi.com

BBC News