Trembëdhjetë civilë turq të vrarë teksa mbaron operacioni anti-PKK në Irakun verior

Trembëdhjetë civilë turq të vrarë teksa mbaron operacioni anti-PKK në Irakun verior

Luftëtarët kurdë në Irakun verior vranë 13 civilë turq ndërsa operacionet ushtarake kundër grupit filluan javën e kaluar, tha shefi ushtarak i Turqisë, transmeton Insajderi.

Forcat turke përfunduan një operacion ushtarak në zonë me 48 luftëtarë kurdë dhe tre ushtarë turq të vrarë gjatë përleshjeve tre ditore, sipas ministrit të Mbrojtjes Kombëtare, Hulusi Akar, raporton Al Jazeera.

Në një konferencë shtypi të dielën, Akar tha se ata nga Partia e Punëtorëve të Kurdistanit (PKK) që u vranë përfshinë tre anëtarë të lartë të grupit të armatosur, duke shtuar se dy luftëtarë u kapën të gjallë.

Tre ushtarë turq u plagosën gjithashtu në operacion. Turqia të mërkurën nisi misionin e quajtur Claw-Eagle 2 kundër luftëtarëve të PKK të vendosur në rajonin verior të Irakut në Gara. /Insajderi.com