Trump nuk është më rrezik për transmetimin e Covid tek të tjerët

Trump nuk është më rrezik për transmetimin e Covid tek të tjerët

Presidenti i SHBA Donald Trump nuk është më një rrezik i transmetimit të Covid tek të tjerët, ka thënë mjeku i Shtëpisë së Bardhë.

Memorandumi i Sean Conley është azhurnimi i parë mbi shëndetin e zotit Trump që nga e enjtja, shkruan BBC, raporton Insajderi.

Kishte pasur shqetësime se ai mund të ishte ende infektues pas qëndrimit të tij tre-ditor në spital. Megjithatë, deklarata nuk tha nëse Z. Trump ishte testuar negativisht për Covid-19.

Ai do të përballet me kundërshtarin demokrat Joe Biden në zgjedhjet presidenciale në më pak se një muaj, në 3 nëntor.

Sondazhet sugjerojnë se Biden ka një epërsi prej 10 pikësh ndaj  Trump dhe një sondazh i ABC News / Ipsos zbuloi se vetëm 35% e amerikanëve miratuan se si presidenti e ka trajtuar krizën e koronavirusit.

Në memo, Dr Conley tha se Presidentit Trump i ishin bërë teste laboratorike që zbulojnë se sa nga virusi është ende në sistemin e tij.

“Këtë mbrëmje unë jam i lumtur të raportoj se përveç takimit të Presidentit me Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, kampioni i PCR-së Covid PCR tregon këtë mëngjes, nga standardet e njohura aktualisht, ai nuk konsiderohet më rrezik infektimi për të tjerët “, tha ai./Insajderi.com