Trump sulmon udhëheqësit evropianë, pas pritjes së ftohtë në Francë

Trump sulmon udhëheqësit evropianë, pas pritjes së ftohtë në Francë

Qëndroi krah tyre dhe i përshëndeti ngrohtësisht para kamerave në ceremoninë që shënoi 100-vjetorin e përfundimit të Luftës së Parë Botërore në Paris, por Donald Trump ka “shpërthyer” duke shprehur hapur gjithë inatin e tij me liderët europianë menjëherë pasi avioni i tij zbriti në SHBA.

Presidenti amerikan sulmoi krerët e BE-së, pasi presidenti francez Emmanuel Macron denoncoi markën e tij të nacionalizmit “Amerika e Para” dhe bëri thirrje për krijimin e një ushtrie evropiane, të pavarur nga SHBA.

“Sapo u ktheva nga Franca ku shumë u realizua në takimet e mia me Udhëheqësit Botërorë”, shkroi Trump në Twitter të hënën.

“Asnjëherë nuk është e lehtë të pranohet fakti se Shtetet e Bashkuara duhet të trajtohen në mënyrë të drejtë, gjë që nuk bëhet, si në ushtri ashtu edhe në tregti. Ne paguajmë për pjesë të mëdha të mbrojtjes ushtarake të shteteve të tjera, qindra miliarda dollarë, për privilegjin e madh të humbjes së qindra miliarda dollarëve me të njëjtat vende në tregti”, shtoi Presidenti i SHBA.

Sulmi i papritur i Trump erdhi vetëm një ditë pasi presidenti francez Emmanuel Macron si një besimtar i ngushtë i homologut të tij amerikan i qortoi në sy mesazhin e tij të fushatës dhe markën e nacionalizmit “Amerika e Para”, duke e krahasuar atë me forcat që zhytën Evropën në konflikt të armatosur në fillim të shekullit të 20-të.

Duke folur në një përkujtim të Ditës së Armistikës në Paris, Macron nuk iu drejtua Trumpit me emër, por paralajmëroi se “patriotizmi është e kundërta e madhe e nacionalizmit … dhe nacionalizmi është një tradhti e patriotizmit”.

“Duke thënë interesat tona të parat, kush kujdeset për të tjerët, ne fshijmë atë që një popull ka më të dashur, atë që e jep edhe jetën, atë që e bën të madh dhe atë që është esenciale: vlerat morale të tij”, theksoi Macron.

Në një tubim kohët e fundit në fushatën për zgjedhjet e mesamandatit, Trump e përshkroi veten si një “nacionalist”, hera e parë që ai e bën këtë gjë që nga marrja e detyrës. Të hënën, shpërthimi i presidentit amerikan ndaj Macron dhe homologëve të tij europian duket se u nxit më tepër nga shqetësimet financiare sesa ato ideologjike.

Trump shpesh ka kritikuar aleatët e tij evropianë për dështimin në përmbushjen e objektivave të tyre të shpenzimeve të mbrojtjes, duke lënë SHBA të financojë e vetme shumicën e projektligjit të sigurisë të Evropës . Aktualisht, vetëm pesë shtete anëtare të NATO-s – SHBA, Britania e Madhe, Greqia, Estonia dhe Polonia – ndajnë dy përqind të PBB-së së tyre në shpenzimet e mbrojtjes, një kërkesë kyçe për anëtarësimin në aleancë.

Në 2017, SHBA-të shpenzuan 686 miliardë dollarë për mbrojtjen, mbi dyfishin e shpenzimeve të 28 shteteve të tjera të kombinuara.

Sidoqoftë, udhëheqësit evropianë duken më të interesuar të kërkojnë diku tjetër për nevojat e tyre të mbrojtjes. Në një intervistë radioje javën e kaluar, Macron bëri thirrje për krijimin e një ushtrie të vërtetë të BE-së që mund të mbrojë kontinentin “pa u mbështetur te Shtetet e Bashkuara”.

Opinioni i Macron u përsërit nga eurodeputeti liberal Guy Verhofstadt, i cili tha se Evropa nuk mund të jetë “e papërgatitur për Politikën e Parë të Amerikës”.

Me përkujtimet e dëmtuara nga qielli gri dhe shiu, Trump mori edhe një “përqafim” të ftohtë nga aktivistët dhe nga mediat franceze gjithashtu. Përpara ardhjes së tij, komediani francez Yann Barthes e ofendoi në anglisht në shfaqjen e tij, duke i thënë Trumpit të “shkojë të q***t, pasi nuk është i mirëpritur në Francë”, përcjell Shqip.

E teksa eskorta e presidentit të SHBA parakaloi në bulevardin Champs-Élysées, një protestuese femë topless kaloi barrikadat dhe vrapoi drejt makinës së presidentit me fjalët “Paqebërës i rremë” shkruar në gjoksin e saj. Policia kapi gruan dhe grupi feminist FEMEN më vonë lëshoi një deklaratë duke sulmuar disa nga liderët botërorë të pranishëm në këtë ngjarje, duke përfshirë Presidentin rus Vladimir Putin dhe kryeministrin izraelit Benjamin Netanjahu.