Trump vazhdon ta “sfidojë” shkencën në SHBA rreth ilaçeve që shërojnë Coronavirusin

Presidenti amerikan, Donald Trump, ka sfiduar edhe njëherë shkencëtarët në SHBA duke mbrojtur ilaçe të çuditshme që sipas tij janë të duhurat.

Trump vazhdon ta “sfidojë” shkencën në SHBA rreth ilaçeve që shërojnë Coronavirusin

Presidenti amerikan, Donald Trump, po vazhdon ta “sfidojë” shkencën në SHBA në lidhje me ilaçet që shërojnë Coronavirusin. Ai përsëri ka mbrojtur përdorimin e hidroksilklorinës për të shmangur Coronavirusin.

Trump tha se  që ilaçet për malarinë ishin refuzuar vetëm si një trajtim i Covid-19 sepse ai i kishte sugjeruar ato.

Vërejtjet e tij erdhën pasi rrjeti social, Twitter ndaloi djalin e tij të madh për postimin e një klipi që hidhte hidroksilklorinë.

Nuk ka asnjë provë që ilaçi mund të luftojë virusin, dhe rregullatorët paralajmërojnë se mund të shkaktojë probleme në zemër, raporton BBC, transmeton Insajderi.com.

Nuk është hera e parë që, Donald Trump, konfrontohet direkt me shkencëtarët – madje për këtë presidenti amerikan merr vazhdimisht kritika nga rivali i tij për president nga demokratet, Joe Biden. /Insajderi.com/