Trupat e të paktën tetë personave janë gjetur në kopshtin e ish-policit në El Salvador

Trupat e të paktën tetë personave janë gjetur në kopshtin e ish-policit në El Salvador

Trupat e të paktën tetë personave janë gjetur nga një varr në shtëpinë e një ish-oficeri policie në El Salvador, thonë zyrtarët.

Shumica e tyre mendohet të jenë gra ose vajza, raporton BBC, transmeton Insajderi.

Zhvarrosja e të gjithë trupave mund të zgjasë edhe një muaj. Policia beson se gjetja e trupave zbulon një rrjet të fshehtë vrasjesh që operon gjatë një dekade.

El Salvador ka një nga nivelet më të larta të Amerikës Latine për vrasje të grave për shkak të gjinisë.

Hugo Ernesto Osorio Chávez, 51 vjeç, u arrestua në qytetin Chalchuapa këtë muaj për vrasjen e një gruaje 57-vjeçare dhe vajzës së saj 26-vjeçare. Ish-oficeri, i cili ishte hetuar më parë për krime seksuale, pranoi vrasjen.

Por, kur ekipet mjeko-ligjore kontrolluan shtëpinë e tij rreth 48 milje (78 km) në veri të kryeqytetit, San Salvador, ata gjetën të paktën shtatë gropa me trupa, disa prej të cilave mund të ishin varrosur deri dy vjet më parë.

Autoritetet thanë se zbulimi sugjeroi ekzistencën e një unaze vrasjeje që mund të ketë zgjatur për një dekadë.

Të premten, prokurori Max Muñóz tha se tetë trupa ishin gjetur nga një prej varreve. Testet e ADN-së do të kryhen për të përcaktuar identitetin e viktimave, tha ai.

Zyrtarët e hershëm thanë se mbetjet e të paktën 24 personave ishin gjetur. Asnjë shpjegim nuk u dha për numërimin e azhurnuar./Insajderi.com