Tubime të mëdha në Mianmar në ditën e nëntë të protestave ndërsa ushtria rrit arrestimet

Tubime të mëdha në Mianmar në ditën e nëntë të protestave ndërsa ushtria rrit arrestimet

Dhjetëra mijëra njerëz kanë dalë në rrugë në qytetet e mëdha të Mianmarit për një ditë të nëntë të demonstratave anti-grusht shteti, ndërsa sunduesit e rinj ushtarakë të vendit rikthyen ligjet që mbronin lirinë dhe rritnin arrestimet e politikanëve dhe aktivistëve, transmeton Insajderi.

Studentët e inxhinierisë marshuan nëpër qendrën e qytetit Yangon, qyteti më i madh i Mianmar, të dielën, të veshur me të bardha dhe me pankarta që kërkonin lirimin e ish-udhëheqësit Aung San Suu Kyi, e cila ka qenë në paraburgim që kur ushtria përmbysi qeverinë e saj të zgjedhur më 1 shkurt, raporton Al Jazeera.

Një autokolonë e motoçikletave dhe makinave lëviznin nëpër kryeqytetin, Naypyidaw.

Në qytetin bregdetar juglindor të Dawei, një grup luajti daullet në hijet e hedhura nga tendat ndërsa turmat marshonin nën diellin e nxehtë. Të paktën gjashtë policë u bashkuan me atë protestë, sipas faqes në internet të Myanmar Now.

Dhe në qytetin qendror të Myingyan, turma të mëdha u mblodhën në rrugë, duke mbajtur pankarta që kërkonin lirimin e Aung San Suu Kyi dhe denonconin “propagandën” nga stacionet shtetërore televizive MRTV dhe MWD. /Insajderi.com