Turistët po largohen nga Italia – tani afrohet katastrofa ekonomike

Turistët po largohen nga Italia – tani afrohet katastrofa ekonomike

Për një kohë tepër të shkurtër, vera italiane ofroi një dritë shprese. Pasi doli nga ajo që ishte në fillim të vitit 2020, një nga bllokimet më të ashpra të Coronavirusit në botë, Italia arriti të pastronte pluhurin në kohë për të mirëpritur vizitorët, shkruan CNN, transmeton Insajderi.

Por ndërsa dielli fillon të ftohet, njëjtë po ndodh edhe me shpresat për një rikuperim të plotë për sezonin turizmit të Italisë në vitin 2020. Dimri po vjen, dhe bashkë me të ajo që pritet të jetë një katastrofë e plotë ekonomike.

Qeveria italiane, si shumë në të gjithë botën, ka dhënë para për të ndihmuar në mbështetjen e shumë bizneseve dhe individëve të sëmurë, por me shumë kufizime globale të udhëtimit ende në fuqi, të ardhurat e humbura nga industria e lëkundur e udhëtimit të vendit lënë një vrimë financiare të zbrazët që duhet tani duhet të mbushe.

“Turistët janë ata që na duhet për të ecur para”, thotë CEO i Cassandra Santoro dhe themelues i shërbimit të planifikimit të udhëtimit, Travel Italian Style. “Udhëzuesit tanë, shoferët dhe punëtorët nga Piemonte në Siçili që menduan se do të ishin pa punë për një sezon, tani po eksplorojnë punë të tjera dhe burime të të ardhurave”.

Kushdo që viziton Italinë në gusht mund të ketë menduar se pothuajse gjithçka ishte kthyer në normalitet, duke ndaluar maskat e fytyrës dhe distancimin shoqëror.

Por edhe me 60% të italianëve që arritën të bëjnë një pushim veror – pothuajse të gjithë në Itali – dhe fluksin e disa vizitorëve të Evropës Veriore, parashikimi është i zhurmshëm.

“Humbja e parashikuar e vitit 2020 nga vizitorët jashtë shtetit në Itali është 24.6 miliardë € dhe madje shpenzimet e udhëtarëve të brendshëm kanë rënë për  43.6 miliardë €”, thotë Giorgio Palmucci, presidenti i bordit kombëtar italian të turizmit, ENIT.

“Të gjitha qytetet italiane pritet të ndikohen ndjeshëm, veçanërisht ato që varen më shumë nga vizitorët ndërkombëtarë si Venecia, Firence dhe Roma”. /Insajderi.com