Turqi, marshim 450 kilometra kundër burgosjes së opozitarit

Turqi, marshim 450 kilometra kundër burgosjes së opozitarit

Partia kryesore opozitare në Turqi nisi marshimin nga Ankaraja drejt Stambollit, për të protestuar kundër burgosjes së një deputeti, i cili u dënua me 25 vite burg me akuzën se i dha informacione shtypit.

Qindra protestues me parrulla ku shkruhet “Drejtësi” i janë bashkuar marshimit, që do të zgjasë 450 kilometra për të kërkuar lirimin e Enis Berberoglu.

“Po përballemi me një diktaturë. Nuk duam të jetojmë në një vend ku nuk ka drejtësi. Turqia po zhytet çdo ditë e më shumë në errësirë dhe demokracia po zhduket. Prandaj duhet të luftojmë bashkë”, tha Kemal Kiliçdaroglu, udhëheqës i “CHP”-së.

Marshimi i nisur nga Partia Republikane e Popullit, ku deputeti Enis Berberoglu bën pjesë, do të përfundojë në dyert e burgut “Maltepe”, ku ai është burgosur.

Berberoglu u shpall fajtor të mërkurën për nxjerrje sekretesh shtetërore dhe u dënua me 25 vite burg. Sipas akuzës, ai i dha informacione gazetës “Cumhuriyet”, e cila publikoi një artikull për kamionë me armë të shërbimit sekret turk që hynin në Siri.

Vitin e kaluar, Turqia anuloi imunitetin për deputetët dhe, sipas kritikëve e analistëve, kjo u bë nga qeveria e presidenti Erdogan për të kërcënuar, trembur dhe burgosur kundërshtarët. Enis Berberoglu është i pari nga opozita që burgoset pas ndryshimit të rregullit.