Udhëheqësi i grushtit të shtetit i Malit drejtohet në Ganë për bisedimet e krizës (ECOWAS)

Udhëheqësi i grushtit të shtetit i Malit drejtohet në Ganë për bisedimet e krizës (ECOWAS)

Koloneli Assimi Goita, udhëheqësi i grushtit të shtetit të Malit dhe presidenti i përkohshëm i sapoemëruar, është thirrur në një takim urgjent të udhëheqësve të Afrikës Perëndimore në Gana, transmeton Insajderi.

Në samitin e jashtëzakonshëm të së dielës, Komuniteti Ekonomik me 15 anëtarë të Shteteve të Afrikës Perëndimore (ECOWAS) është vendosur të diskutojë se si të merret me grushtin e dytë të Malit në nëntë muaj e fundit, raporton Al Jazeera.

Goita u largua nga Bamako për në kryeqytetin e Ganës, Akra, të shtunën pasi mori një letër të ECOWAS duke kërkuar “konsultime”, sipas agjencisë së lajmeve AFP.

Zyra e presidentit të Malit, në një deklaratë në Facebook, tha se Goita do të merrte pjesë në samitin e jashtëzakonshëm “së bashku me homologët e tij” dhe gjithashtu do të zhvillonte bisedime bilaterale me udhëheqësit rajonalë.

Samiti është vendosur të fillojë në 2 pasdite (14:00 GMT) të dielën.

ECOWAS – i cili veproi si ndërmjetës gushtin e kaluar kur Goita dhe të tjerët rrëzuan presidentin e zgjedhur në mënyrë demokratike të Malit, Ibrahim Boubacar Keita – ka paralajmëruar se mund të rivendosë sanksionet pas marrjes së fundit të pushtetit nga koloneli.

Blloku ka frikë se marrja e pushtetit mund të përkeqësojë paqëndrueshmërinë në Mali verior dhe qendror dhe të minojë një luftë rajonale kundër grupeve të armatosura të lidhura me al-Kaeda dhe ISIL (ISIS). /Insajderi.com