Udhëheqësi i Hamasit thotë se grupi është ‘gati’ për përshkallëzim të situatës nëse vazhdon ofensiva izraelite

Udhëheqësi i Hamasit thotë se grupi është ‘gati’ për përshkallëzim të situatës nëse vazhdon ofensiva izraelite

Udhëheqësi i Hamasit, Ismail Haniya, thotë se grupi u tha ndërmjetësve se është “gati” nëse Izraeli rrit sulmet e tij në Rripin e rrethuar të Gazës, transmeton Insajderi.

“Nëse ata (Izraeli) duan të përshkallëzojnë situatën, rezistenca është e gatshme; dhe nëse ata duan të ndalojnë, ne jemi të gatshëm të ndalojmë”, tha Haniya, i cili aktualisht jeton jashtë brezit, në një fjalim televiziv të martën vonë, raporton Al Jazeera.

“Ky është mesazhi që ne u dhamë të gjitha palëve dhe kujtdo që është përfshirë”, shtoi ai, duke iu referuar diskutimeve të zhvilluara me udhëheqësit rajonalë që nga përshkallëzimi i fundit i dhunës.

Armiqësitë u ndezën pasi Hamasi, i cili sundon Rripin e rrethuar të Gazës, lëshoi ​​një ultimatum të hënën duke kërkuar që Izraeli të hiqte dorë nga forcat e tij të sigurisë nga kompleksi i Xhamisë Al-Aksa në Qytetin e Vjetër të Jeruzalemit pas një goditje të dhunshme kundër palestinezëve.

E hëna shënoi ditën e tretë radhazi që policia izraelite kishte bastisur vendin e tretë më të shenjtë të Islamit, duke qëlluar me çelik të veshur me gome, granata marramendëse dhe gaz lotësjellës ndaj besimtarëve palestinezë në ditët e fundit të muajit të shenjtë të Ramazanit.

Përshkallëzimi erdhi si pasojë e tensioneve në rritje për dëbimin e detyruar të familjeve palestineze nga Sheikh Jarrah, një lagje palestineze në Jeruzalemin Lindor të okupuar nga të cilët kolonët hebrenj janë përpjekur t’i dëbojnë prej dekadash.

“Ne kemi të drejtë t’i përgjigjemi sulmit izraelit dhe të mbrojmë interesat e popullit tonë për sa kohë që pushtimi izraelit vazhdon përshkallëzimin”, tha Haniya.

“Ajo që po ndodh tani është një nder për njerëzit tanë, kombin tonë”, tha Haniya, duke përshëndetur si një “fitore” një breshëri raketash të hedhura mbi Tel Aviv dhe zona të tjera të martën.

Ushtria izraelite tha se rreth 1500 raketa janë qëlluar nga Gaza drejt vendeve të ndryshme në Izrael dhe ata kanë shtuar përforcime pranë tokave lindore të enklavës.

Haniya tha se Izraeli kishte “ndezur zjarr në Jeruzalem dhe Al-Aksa dhe flakët u shtrinë në Gaza, prandaj, ai është përgjegjës për pasojat”, duke shtuar se “tani ka një ekuilibër të ri të fuqive”.

Haniya vazhdoi duke thënë se lidhja e Jeruzalemit me Rripin e Gazës reflekton barazimin e “rezistencës me identitetin” dhe përshëndeti protestat që kanë shpërthyer midis palestinezëve brenda Izraelit dhe territoreve të okupuara.

“Ne të gjithë po lëvizim së bashku në një mënyrë koherente në mënyrë që të përballemi me okupimin”, tha ai.

Haniya ripërtëriu thirrjen për të gjithë “popullin tonë palestinez për të bashkuar radhët” dhe i bëri thirrje Autoritetit Palestinez të “ndalojë bashkëpunimin e sigurisë” me Izraelin. /Insajderi.com