Udhëheqësja e Irlandës së Veriut Arlene Foster njofton dorëheqjen

Udhëheqësja e Irlandës së Veriut Arlene Foster njofton dorëheqjen

Ministrja e Parë e Irlandës së Veriut ka njoftuar dorëheqjen e saj pasi anëtarët e partisë ngritën një nxitje për ta hequr atë gjatë trajtimit të pasojave nga Brexit dhe çështjeve të tjera, transmeton Insajderi.

Arlene Foster tha se ajo do të tërhiqej si drejtuese e Partisë Bashkimi Demokratike (DUP) në 28 maj dhe si ministre e parë në fund të qershorit, raporton Al Jazeera.

Foster tha të mërkurën se kishte qenë “privilegji i jetës sime” t’u shërbeja njerëzve të Irlandës së Veriut.

“Unë kam kërkuar të drejtoj partinë dhe Irlandën e Veriut larg ndarjes dhe drejt një rruge më të mirë”, tha ajo në një deklaratë televizive.

Pozicioni i Foster u bë i paqëndrueshëm pasi shumë ligjvënës të DUP nënshkruan një letër mosbesimi tek ajo.

Lëvizja kundër Foster, i cili ka udhëhequr partinë më të madhe pro-britanike që nga viti 2015, është shenja e fundit se si ndarja ekonomike e Mbretërisë së Bashkuar nga Bashkimi Evropian në fund të vitit 2020 ka tronditur ekuilibrin politik në Irlandën e Veriut, një pjesë e Mbretërisë së Bashkuar ku disa njerëz identifikohen si britanikë dhe disa si irlandezë.

Rregullat e tregtisë pas Brexit kanë vendosur kontrolle doganore dhe kufitare për disa mallra që lëvizin midis Irlandës së Veriut dhe pjesës tjetër të Mbretërisë së Bashkuar.

Marrëveshja u krijua për të shmangur kontrollet midis Irlandës së Veriut dhe Irlandës, një anëtare e BE, sepse një kufi i hapur irlandez ka ndihmuar në mbështetjen e procesit të paqes që i dha fund dhjetëvjeçarëve të dhunës në Irlandën e Veriut.

Marrëveshjet e reja kanë zemëruar unionistët britanikë të Irlandës së Veriut, të cilët thonë se kontrollet e reja arrijnë në një kufi në Detin Irlandez dhe dobësojnë lidhjet me pjesën tjetër të Mbretërisë së Bashkuar.

Kryeministri britanik Boris Johnson falënderoi Foster për “përkushtimin e saj për popullin e Irlandës së Veriut për shumë vite”.

“Ajo do të vazhdojë të luajë një rol jetik si Ministre e Parë deri në Qershor dhe shpresoj që ajo të qëndrojë në shërbimin publik për vitet që vijnë,” tha ai në një cicërimë.

Njoftimi i Foster shton paqëndrueshmërinë në provincën e Mbretërisë së Bashkuar, ku besnikët e rinj të zemëruar pro-britanikë kanë trazuar mbi fuqinë e perceptuar në rritje të nacionalistëve irlandezë dhe pengesat tregtare pas Brexit me pjesën tjetër të Mbretërisë së Bashkuar.

Tensionet mbi rregullat e reja ishin një faktor kontribues për një javë dhune në rrugë në qytetet e Irlandës së Veriut në fillim të këtij muaji që pa të rinjtë të zhvendosnin policinë me tulla, fishekzjarre dhe bomba benzine.

Foster u ka bërë thirrje BE-së dhe MB-së që të heqin dorë nga Protokolli i Irlandës së Veriut, i cili ka vendosur barriera tregtare që çuan në mungesa të disa supermarketeve dhe një numër të kompanive britanike të ndërpresin dërgesat në rajon.

Ndërsa Bashkimi Evropian ka thënë se nuk do të marrë parasysh anulimin e Protokollit, disa anëtarë të partisë kanë kërkuar një qëndrim më të ashpër.

Foster dhe politikanë të tjerë të shquar të DUP po përballen me zemërimin e anëtarëve të partisë për mbështetjen e marrëveshjes së divorcit që Boris Johnson arriti me BE.

Foster gjithashtu ka tjetërsuar pjesë të partisë konservatore, protestante duke marrë një qëndrim tepër liberal për çështjet sociale.

Disa janë të zemëruar që Foster nuk u bashkua me shumicën e kolegëve të saj të DUP në votimin kundër një lëvizjeje për të ndaluar të ashtuquajturën terapi “konvertimi homoseksual” javën e kaluar në Asamblenë e Irlandës së Veriut. /Insajderi.com