Ukraina thotë se Rusia ka ende 100,000 trupa pranë kufijve të saj

Ukraina thotë se Rusia ka ende 100,000 trupa pranë kufijve të saj

Rusia ka ende rreth 100,000 ushtarë të vendosur pranë kufirit të saj perëndimor me Ukrainën dhe në Krimenë aneksuese pavarësisht se Moska shpalli një tërheqje ushtarake muajin e kaluar mes tensioneve të rritura me Kievin, ka thënë kreu i shërbimit të sigurimit të shtetit të Ukrainës, transmeton Insajderi.

Komentet e Ivan Bakanov të martën i bënë jehonë vërejtjeve të mëparshme nga presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy, i cili të hënën akuzoi Rusinë se nuk kishte arritur të tërhiqte plotësisht pajisjet ushtarake dhe trupat nga zonat kufitare pas ngërçit të të dy vendeve, raporton Al Jazeera.

Ndërtimi ushtarak i Rusisë u zhvillua në sfondin e një rritjeje në luftimet në rajonet lindore të goditura nga konfliktet e Ukrainës Donetsk dhe Luhansk, ku forcat qeveritare kanë luftuar forcat separatiste të mbështetura nga Rusia që kur rebelët kapën një pjesë të territorit atje në prill 2014.

Si pjesë e manovrave të Moskës, njësitë ushtarake ruse zhvilluan gjithashtu stërvitje në rajonin e Detit të Zi të Krimesë, i cili u kap nga Kievi në mars 2014. Rusia nuk e deklaroi publikisht numrin e ushtarëve që kishte lëvizur në zonat kufitare, por diplomati i lartë i Bashkimit Evropian Josep Borrell në mes të prillit vendosi shifrën në më shumë se 100,000.

NATO dhe Shtetet e Bashkuara – anëtari kryesor i aleancës së sigurisë transatlantike – ndërkohë thanë që ndërtimi ishte më i madhi i Rusisë që kur ndërmori aneksimin e Krimesë.

Moska mbrojti lëvizjet e trupave, duke thënë se ato ishin pjesë e një stërvitje trajnimi të thirrur në përgjigje të aktivitetit nga NATO dhe Ukraina, e cila është një aleat i grupit, por jo një anëtar zyrtar. Pas disa javësh tensionesh, ai urdhëroi një tërheqje të disa trupave duke filluar nga 23 prilli. /Insajderi.com