Ushqime që nuk duhet t’i futni kurrë në mikrovalë

Ushqime që nuk duhet t’i futni kurrë në mikrovalë

E shpikur për herë të parë rastësisht në vitet 1940, mikrovala është tani një nga pajisjet kryesore të kuzhinës në çdo familje.

Ndërsa kjo pajisje do të thotë komoditet për gatim dhe ngrohje, ka lloje specifike të ushqimeve që duhet të shmangni gatimin dhe ngrohjen në mikrovalë me çdo kusht, njofton Insajderi.

Vezë të ziera

Kur ngrohni një vezë të zier në mikrovalë, avulli ndërtohet nga molekulat e ujit duke shkaktuar një grumbullim të presionit. Meqenëse vezët kanë një membranë dhe lëvozhgë të hollë, ato nuk janë në gjendje të mbajnë të gjithë presionin, i cili mund të çojë në një shpërthim shumë të nxehtë në mikrovalë, në pjatën tuaj, apo edhe kur doni që ta hani!

Karotat

Megjithëse karotat mund të gatuhen dhe të nxehen në një mikrovalë, karotat e papërpunuara, veçanërisht ato që kanë akoma lëvore, mund të jenë potencialisht të rrezikshme. Nëse karotat nuk lahen siç duhet dhe kanë ndonjë mbetje të papastërtisë, mineralet në tokë mund të shkaktojnë shkëndija në mikrovalë, e njohur gjithashtu si hark. Shigjetimi mund të shkaktojë dëmtime serioze në mikrovalën tuaj nëse ndodh vazhdimisht.

Mish i procesuar

Për të filluar, mishrat e përpunuar nuk janë ushqimet më ushqyese pasi ato përmbajnë sasi të larta kripe, aditivësh, kimikatesh dhe konservues. Por kur shtoni rrezatim mikrovale në mishin tuaj të preferuar dhe ushqime të konservuara, nivelet e kolesterolit tuaj mund të rriten, gjë që mund të çojë në probleme të zemrës. Mënyra më e sigurt për të ngrohur proshutat dhe sallamet tuaja është në skarë ose në tigan.

Ujë

Ngrohja e ujit në mikrovalë mund të duket si opsioni juaj më i thjeshtë dhe pa sherr. Por studimet tregojnë se shumë raste të djegies vijnë nga uji valë që nxehet në mikrovalë, veçanërisht kur merren nga fëmijët. Valët elektromagnetike në një furrë me mikrovalë mund të shkaktojnë mbinxehje të ujit, gjë që i bën molekulat e ujit të paqëndrueshme dhe mund të shkaktojnë zierje intensive dhe madje shpërthime!

Specat djegës

Specat djegës, veçanërisht ata me të vërtetë pikantë, përmbajnë nivele të larta të kapsaicinës, e cila mund të jetë mjaft e ndezshme. Kur kapsaicina është e ekspozuar ndaj valëve elektromagnetike në një mikrovalë, ajo fillon të tymosë dhe mund të jetë e prirur për të marrë flakë! Zjarri dhe tymi që do të lirohet nga mikrovala mund të shkaktojë acarim të lëkurës dhe ndjesi djegieje.

Pulë

Pula është një fajtor i famshmëm për përhapjen e salmonelës, veçanërisht kur nuk është gatuar siç duhet! Kur gatuani një pjesë të pulës së gjallë në mikrovalë, shanset për gatim të barabartë dhe të plotë janë shumë të vogla, duke e bërë atë një rrezik të mundshëm për ndotjen bakteriale. E njëjta gjë mund të thuhet për pjesët e tjera të mishit të papërpunuar. Është më mirë të gatuani mish tërësisht, në nxehtësi të drejtpërdrejtë, si në një tigan, në skarë ose në furrë.

Domate dhe sos domatesh

Ashtu si vezët e ziera, domatet mund të shkaktojnë një rrëmujë shpërthyese kur kalojnë shumë kohë në mikrovalë. Për shkak të përmbajtjes së lëngshme në domate të freskëta dhe salcë makaronash, grumbullimi i presionit bën që ato të flluskojnë dhe të lëshojnë lëng, duke lënë mikrovalën tuaj shumë të pisët. /Insajderi.com

Burimi: Bright Side