Ushtria e Kosovës dhe ajo e Amerikës së shpejti në misionin e parë paqeruajtës të përbashkët

Ushtria e Kosovës dhe ajo e Amerikës së shpejti në misionin e parë paqeruajtës të përbashkët

Forca e Sigurisë së Kosovës shumë shpejtë do t’i bashkohet Ushtrisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës në misionin e parë paqeruajtës,njofton Insajderi.

Ushtarët e Kosovës pritet të nisin një mision paqëruajtës me Gardën e Iowa-s.

Ministrja e Jashtme dhe Diasporës Meliza Haradinaj-Stublla, shprehu gëzimin për këtë arritje historike.

Ndërsa, Ambasadorja në detyrë e Kosovës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës Vlora Çitaku, tha se është krenare se pas shumë vjetësh përgatitje profesionale të ushtarakëve të Kosovës, do të niset një mision paqëruajtës me Gardën Kombëtare të Iowa-s. /Insajderi.com