Uthulla balsamike e mirë për lëkurën, humbjen e peshës e më shumë

Uthulla balsamike e mirë për lëkurën, humbjen e peshës e më shumë

Uthulla balsamike është një uthull ngjytë kafe e thellë që është bërë nga lëngu i rrushit të pa thartuar. Është e njohur për një aromë të veçantë, të fortë, komplekse dhe një shije të butë.

Uthulla e vërtetë balsamike plaket në fuçi për muaj apo edhe vite, dhe mund të jetë mjaft e shtrenjtë. Ajo është bërë një përbërës popullor në përgatitjet ushqimore, veçanërisht salcat e sallatave dhe marinadat. Njerëzit e përdorin atë si një shtesë me pak yndyrë dhe pjesë e një diete të shëndetshme për zemrën, njofton Insajderi.

Disa njerëz besojnë se uthulla balsamike është e mirë për të gjithë në vetvete. Beenshtë sugjeruar që uthulla balsamike mund të kontribuojë në humbje peshe, kolesterol të ulët, dhe madje edhe një çehre të ndezur.

Ndihmon në uljen e kolesterolit

Nga të gjitha përfitimet e uthullës balsamike, kjo është ndoshta më e dokumentuara. Uthulla balsamike është një zgjedhje e shkëlqyeshme për ata që kërkojnë të mbajnë ose ulin nivelet e kolesterolit. Antioksidantët që gjenden në uthullën balsamike synojnë “qelizat pastruese” që janë toksike për trupin tuaj dhe fryjnë nivelet e LDL (kolesterolit jo të shëndetshëm). Duke konsumuar uthull balsamike si salcë ose lustër, ju mund të konsumoni mjaftueshëm për të ndihmuar trupin tuaj të mbrojë veten.

Ndihmon në tretje të shëndetshme

Përbërja kryesore aktive në uthullën balsamike është acidi acetik, i cili përmban lloje të baktereve probiotike. Këto probiotikë nuk ruajnë vetëm ushqimin – ato gjithashtu mund të mundësojnë tretje të shëndetshme dhe të përmirësojnë shëndetin e zorrëve. Ka gjithashtu përfitime pozitive të sistemit imunitar pasi ka këto baktere të shëndetshme të quajtura biome e zorrëve.

Ndihmon rënien në peshë

Familja e uthullave njihet për karakteristikat e saj kundër mbipeshës, dhe uthulla balsamike nuk bën përjashtim. Siç u përmend më lart, uthulla balsamike përmban përbërje probiotike që ju ndihmojnë të ndiheni më të ngopur, më gjatë. Ndryshe nga agjentët e tjerë aromatizues si gjalpi dhe majoneza, uthulla balsamike është pa yndyrë. Megjithëse nuk është një ilaç magjik për humbjen e peshës, ka arsye për të besuar se përfshirja e uthullës balsamike në dietën tuaj do t’ju ndihmojë të arrini qëllimet tuaja të humbjes së peshës.

Përmirëson qarkullimin e gjakut

Uthulla balsamike përmban polifenole, të cilat janë duke u studiuar për mënyrën se si ato ndihmojnë sistemin tuaj kardiovaskular. Ndoshta nuk e mendoni shpesh, por uthulla balsamike është një produkt frutash sepse është bërë nga rrushi. Rrushi ruan trombocitet tuaja në gjak nga grumbullimi, dhe mund të parandalojë sëmundjet kardiake. Kjo mund të jetë pjesë e arsyes pse kulturat mesdhetare kanë përdorur uthull balsamike për shekuj me radhë si një përbërës “shërues” dhe “anti-plakje”.

Mund të ndihmojë me hipertension

Përfitimet e uthullës balsamike për sistemin tuaj kardiovaskular shtrihen edhe në presionin e gjakut. Një studim laboratorik nga viti 2001 zbuloi se minjtë me hipertension kishin presion më të mirë të gjakut pasi kishin konsumuar uthull për një periudhë të gjatë kohore. Duke konsumuar 1 deri 2 lugë çaji uthull balsamike si salcë ose marinadë, jo vetëm që e bëni ushqimin tuaj më të shijshëm – po ndihmoni edhe shëndetin e zemrës suaj.

Mund të përmirësojë lëkurën tuaj

Uthulla balsamike përmban si acid acetik dhe përbërës antimikrobikë, si dhe antioksidantë. Konsumimi i uthullës balsamike si pjesë e dietës suaj të rregullt mund ta bëjë lëkurën tuaj të duket më e pastër dhe fytyrën tuaj më të ndritshme. /Insajderi.com

Burimi: Health Line