Vaksina australiane ndalohet për shkak të një rezultati të rremë me HIV

Vaksina australiane ndalohet për shkak të një rezultati të rremë me HIV

Një kandidat premtues australian për një vaksinë Covid është ndaluar pasi pjesëmarrësit në provë kthyen rezultate false HIV.

Australia më parë kishte rënë dakord të blinte 51 milion doza të vaksinës që po zhvillohen nga firma Australiane CSL dhe Universiteti i Queensland .

Qeveria tha se porositë e vaksinave të tjera tani do të plotësonin mungesën.

CSL dhe UQ theksuan se rezultatet pozitive ishin false, domethënë shëndeti i pjesëmarrësve në provë nuk ishte në rrezik.

Qeveria australiane tha se tani kishte hyrë në një marrëveshje për vaksinën Novavax dhe ngriti rendin ekzistues të vaksinës Oxford / AstraZeneca.

Britania e Madhe ishte e para që filloi të mblidhte një vaksinë nga Pfizer këtë javë./Insajderi.com

BBC News