Vallëzoni për qejf e për shëndetin tuaj

Vallëzoni për qejf e për shëndetin tuaj

Vallëzimi në dasma dhe klube të natës është shumë qejf, ndonëse si pasojë e pandemisë festat dhe vallëzimi na duket si një kujtim i largët.

Ndonëse vallëzimi është shumë relaksues dhe argëtues, ai ka edhe një zërë përfitimesh shëndetësore, shkruan Health Line, transmeton Insajderi.

Në fakt, vallëzimi është një mënyrë e shkëlqyeshme për të ushtruar, djegur dhjamin dhe kaloritë, dhe për të humbur peshë.

Ashtu si shumica e formave të ushtrimeve aerobike ose kardio, vallëzimi ka shumë përfitime shëndetësore, duke përfshirë humbjen e peshës.

Përveç djegies së një numri të mirë të kalorive, vallëzimi gjithashtu mund të rrisë forcën e muskujve tuaj. Ndërtimi i masës muskulore të dobët mund t’ju ndihmojë të digjni dhjamin dhe t’i tonifikoni muskujt.

Disa nga përfitimet shëndetësore të ushtrimeve të rregullta kardio, të tilla si vallëzimi, përfshijnë:

  • qëndrueshmëri e shtuar
  • lëvizshmëri dhe fleksibilitet të përmirësuar
  • një ndjenjë më të mirë ekuilibri
  • rrjedha e përmirësuar e gjakut
  • një sistem imunitar më i fortë
  • gjumë më të mirë
  • ulë stresin
  • zvogëlon rrezikun për kushte të caktuara kronike, të tilla si diabeti dhe sëmundjet e zemrës

Vallëzimi gjithashtu ka përfitime të shëndetit mendor. Ushtrimet aerobike mund të ndihmojnë në përmirësimin e humorit tuaj dhe zvogëlimin e rrezikut të depresionit.

Gjithashtu ka përfitime shtesë sepse shpesh është një aktivitet shoqëror. Vallëzimi me një partner ose në një grup mund të krijojë një ndjenjë të komunitetit dhe t’ju ndihmojë të ndiheni më të lidhur me njerëzit e tjerë. /Insajderi.com