Varianti Delta tani mbizotërues në të gjithë botën

Varianti Delta tani mbizotërues në të gjithë botën

Varianti Delta i COVID-19 është tani dominues në të gjithë botën. Ky variant ka rritur numrin e viktimave në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, pothuajse tërësisht midis njerëzve të pavaksinuar, thanë zyrtarët amerikanë të premten.

Rastet e COVID-19 në SHBA janë rritur për 70% gjatë javës së kaluar dhe vdekjet janë rritur për 26%, me shpërthime që ndodhin në pjesë të vendit me norma të ulëta vaksinimi, tha Drejtori i Qendrave të Kontrollit dhe Parandalimit të Sëmundjeve në Amerikë. Rochelle Walensky gjatë një konferencë shtypi, raporton Reuters, transmeton Insajderi.

Numri mesatar i në shtatë ditët e fundit i infektimeve ditore është më shumë se 26,000, më shumë se dyfishi i nivelit të ulët të qershorit me rreth 11,000 raste, sipas të dhënave të CDC.

“Kjo po bëhet një pandeminë e të pavaksinuarve,” tha ajo, duke shtuar se 97% e njerëzve që hyjnë në spitale në Shtetet e Bashkuara me COVID-19 janë të pavaksinuar.

Walensky tha se një numër në rritje i qarqeve përreth Shteteve të Bashkuara tani shfaqin një rrezik të lartë të transmetimit të COVID-19, duke përmbysur rënie të konsiderueshme të rrezikut të transmetimit në muajt e fundit.

Rreth 1 në pesë raste të reja kanë ndodhur në Florida, tha koordinatori i përgjigjes së Shtëpisë së Bardhë COVID-19, Jeff Zients.

Varianti Delta, i cili është dukshëm më ngjitës sesa varianti origjinal i COVID-19, është zbuluar në rreth 100 vende në të gjithë botën dhe tani është varianti dominant në të gjithë botën, tha eksperti i lartë i sëmundjeve infektive amerikane, Anthony Fauci./Insajderi.com