Vasfije Krasniqi e gatshme të ulet në tavolinën e bisedimeve me Vuçiqin

Vasfije Krasniqi e gatshme të ulet në tavolinën e bisedimeve me Vuçiqin

Viktima e dhunës seksuale në luftën e fundit në Kosovë, Vasfije Krasniqi-Goodman, ka synim ta dërgojë përpara kauzën për krimet e luftës përmes ulësës që ka siguruar në Kuvendin e Kosovës, transmeton Insajderi.

Si njëra ndër gratë më të votuara në Kosovë, Krasniqi do të jetë zëri i atyre që përjetuan dhunë seksuale në luftën e fundit në Kosovë.

Vëllai i saj, thotë që kjo temë duhet të jetë çështje diskutimi në dialogun midis Kosovës dhe Serbisë.

Madje sipas vëllait të saj, Vasfije Krasniqi që historinë e saj të dhimbshme e rrëfeu publikisht aktin makabër të serbëve është e gatshme të ulët në një tavolinë me presidentin serb, Aleksandër Vuçiq.

Ndërkohë viktimat e dhunës seksuale në Kosovë, po vazhdojnë të aplikojnë tek Qendra Kosovare për Rehabilitimin e të Mbijetuarve të Torturës.

Feride Rushiti tregon se kanë aplikuar edhe burra për të marrë statusin e viktimës së dhunës seksuale.

Rushiti thekson që kjo temë duhet të ngritët në bisedimet me Serbinë. /Insajderi.com