Vazhdojnë mosmarrëveshjet Kinë-Indi në një kufi të kontestuar

Vazhdojnë mosmarrëveshjet Kinë-Indi në një kufi të kontestuar

Kina ka akuzuar trupat indiane për kalim të paligjshëm të një kufiri të diskutueshëm dhe gjuajtje të shtënave paralajmëruese “provokuese” ndaj ushtarëve që patrullojnë.

Rojet kineze u “detyruan të merrnin kundërmasa”, tha një zëdhënës ushtarak, megjithëse nuk është e qartë se çfarë ishin ato.

Do të ishte hera e parë në 45 vjet që të shtënat u qëlluan atje, duke prishur një marrëveshje që ndalonte përdorimin e armëve të zjarrit, raporton BBC, transmeton Insajderi.

Marrëdhëniet midis të dy vendeve janë përkeqësuar në mënyrë të vazhdueshme muajt e fundit.

Sipas medias shtetërore Global Times, trupat indiane kishin “kapërcyer në mënyrë të paligjshme Linjën e Kontrollit Aktual (LAC) në rajonin malor Shenpao pranë bregut jugor të Liqenit Pangong Tso”, duke cituar kolonelin e vjetër Zhang Shuili, një zëdhënës i Popullit Ushtria Çlirimtare.

Masa e Indisë “shkeli seriozisht marrëveshjet e lidhura të arritura nga të dy palët, nxiti tensionet në rajon  dhe është shumë e ndyrë për nga natyra”, tha Z. Zhang.

Autoritetet indiane ende nuk kanë dhënë përgjigje.

Një marrëveshje e vitit 1996 midis të dy vendeve ndalon përdorimin e armëve dhe eksplozivëve nga Linja e Kontrollit Aktual, siç dihet kufiri i diskutueshëm, edhe pse ushtarët janë përplasur atje më parë. /Insajderi.com