Vdes kreu i Kishës Ortodokse Serbe, Irinej

Vdes kreu i Kishës Ortodokse Serbe, Irinej

Patriarku i Kishës Ortodokse Serbe, Irinej, ka vdekur si pasojë e infektimit me Coronavirus, njofton Insajderi.

Irinej u shtrua në një spital ushtarak të Beogradit gjatë mbrëmjes së 4 nëntorit, pasi më parë kishte dalë pozitiv në COVID-19.

Kisha Ortodokse Serbe njoftoi më 17 nëntor se gjendja e patriarkut ishte stabile dhe e qëndrueshme, por më pas, më 19 nëntor, Kisha Ortodokse konfirmoi përmes një deklarate se gjendja e Irinejt ishte përkeqësuar.

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, shkroi në llogarinë e tij në Instagram se ishte i nderuar që e njohu patriarkun. “Njerëz si ju kurrë nuk largohen”, shkroi Vuçiq me një foto bardh e zi të Patriarkut Irinej. /Insajderi.com