Veprimi agresiv i Kinës mbi Tajvanin

Veprimi agresiv i Kinës mbi Tajvanin

SHBA e ka njohur Pekinin si qeverinë legjitime të Kinës që nga viti 1979 kur vendet vendosën marrëdhënie diplomatike dhe ulën marrëdhëniet me Tajvanin, transmeton Insajderi.

Udhëzimet e reja do të shfarosin disa nga rregullat e ngatërruara që kufizuan marrëdhëniet me ishullin, duke përfshirë takimet personale, raporton Al Jazeera.

Ndërsa SHBA kërkon marrëdhënie më të ngushta me Tajvanin, Kina ka rritur aktivitetin e saj ushtarak rreth ishullit në muajt e fundit. E hëna shënoi inkursionin më të madh kinez të raportuar deri më tani, me 25 aeroplanë kinezë të forcave ajrore, duke përfshirë avionë luftarakë dhe bombardues me aftësi bërthamore, duke hyrë në zonën e mbrojtjes ajrore të Tajvanit.

Kina ka thënë në të kaluarën se misione të tilla ishin për të mbrojtur sovranitetin e vendit dhe për t’u marrë me “bashkëpunimin” midis Taipei dhe Washington.

Sekretari i Shtetit i Shteteve të Bashkuara, Antony Blinken, tha të dielën se SHBA janë të shqetësuar për veprimet agresive të Kinës kundër Tajvanit dhe paralajmëroi se do të ishte një “gabim serioz” për këdo që të përpiqej të ndryshonte status quo-në në Paqësorin perëndimor me forcë.

Ish-Sekretari i Shtetit i SHBA, Mike Pompeo, njoftoi disa ditë para përfundimit të presidencës së ish-presidentit, Donald Trump, në janar se ai po hiqte kufizimet në kontaktet midis zyrtarëve amerikanë dhe homologëve të tyre tajvanezë.

SHBA është mbështetësi dhe furnizuesi më i rëndësishëm ndërkombëtar i Tajvanit dhe furnizuesi i armëve dhe kërkohet nga Akti i Marrëdhënieve me Tajvanin i vitit 1979 për t’i siguruar ishullit mjetet për të mbrojtur veten.

Kina beson se SHBA po bashkëpunojnë me Tajvanin për të sfiduar Pekinin dhe për të mbështetur ata që duan që ishulli të deklarojë pavarësinë zyrtare. /Insajderi.com