Vërshimet godasin Francën dhe Italinë – 9 të vdekur, dhjetëra të zhdukur

Vërshimet godasin Francën dhe Italinë – 9 të vdekur, dhjetëra të zhdukur

Trupi i një gruaje u zbulua të hënën në Detin Mesdhe, duke sjellë në të paktën nëntë numrin e njerëzve të vrarë në përmbytjen e rëndë malore në kufirin midis Francës dhe Italisë. Numri i të zhdukurve ka arrirë në 10, shkruan Fox Neës, transmeton Insajderi.

This aerial view provided Sunday, Oct. 4, 2020, by the Alpes Maritimes region fire brigade show a house keeping a fragile balance on a hill while a river floods Saturday, Oct. 3, 2020, near La Vesubie, southern France.

Në Itali, ekipet e shpëtimit gjetën trupin e saj në det nga provinca Liguriane e Imperia. Pesë trupa të tjerë, të gjithë burra, u gjetën të dielën në det pranë San Remo, në plazhin në qytetin kufitar italian të Ventimiglia dhe përgjatë bregdetit Imperia.

In this image made available Sunday, Oct. 4, 2020, a firefighters' helicopter flies over flooding in the town of Ornavasso, in the northern Italian region of Piedmont.

Identitetet e viktimave të fundit dhe rrethanat e zhdukjeve të tyre nuk diheshin.

Përmbytjet kanë shkatërruar zonat malore në rajonin juglindor të Francës të Alpes-Maritimes dhe rajoneve veriperëndimore të Italisë, Liguria dhe Piemonte, pas një stuhie që përfshiu të dy vendet të premten dhe të shtunën. /Insajderi.com

In this image made available Sunday, Oct. 4, 2020, firefighters evacuate people from a house amidst flooding in the town of Ornavasso, in the northern Italian region of Piedmont.