Vijnë informatat e reja për zhdukjen e liderit të Koresë Veriore

Kjo nuk është hera e parë që Kim të zhduket nga publiku për një kohë. Pretendohet se ai ka ikur nga koronavirusi.

Vijnë informatat e reja për zhdukjen e liderit të Koresë Veriore

Kim Jong un nuk është i sëmurë, dhe ekziston mundësia që ai është arratisur nga pandemia e koronaviusit, kanë thënë zyrtarët e Koresë Jugore dhe të SHBA në shpjegimet e fundit për mungesën e liderit të Koresë së Veriut nga jeta publike për gati tri javë, raportoi Guardian.

Koreja e Veriut vazhdon të këmbëngulë se nuk ka identifikuar ende një rast të vetëm të COVID-19, pavarësisht se ndan kufirin me Kinën, ku filloi pandemia.

Përkundër raporteve të fundit që pretendojnë se Kim humbi një ngjarje kryesore, ditëlindjen e gjyshit të tij dhe themeluesit të shtetit, Kim Il Sung, pasi iu nënshtrua një operacioni në zemër, ministri i Koresë Jugore Kim Yeon Chul tha se është e arsyeshme të supozohet se ai kishte vendosur të mos marrë pjesë për shkak të masave parandaluese.

“Ne kemi aftësi të inteligjencës që na lejon të themi me besim se nuk ka shenja të pazakonta në Korenë Veriore”, ka thënë ministri Kim Yeon Chul në një seancë parlamentare.

Zyrtarët amerikanë kanë thënë se ata besojnë se Kim shkoi me trenin e tij privat në një vendpushim në bregun lindor të Vonsanit për t’u mbrojtur nga virusi.

Kim Yeon Chul vuri në dukje se ka pasur së paktu dy raste që nga mesi i janarit kur Kim nuk është shfaqur në publik për gati tri javë.

Lideri i Koresë Veriore u pa për herë të fundit në publik në 11 prill kur ai drejtoi një takim të politbyrosë së partisë./Insajderi.com.