Vizitorët internacional në New York City duhet të karantinohen

Vizitorët internacional në New York City duhet të karantinohen

Qyteti i Nju Jorkut ka futur rregulla karantine për udhëtarët ndërkombëtarë pas shfaqjes së varianteve të reja Covid në vende si Britania e Madhe.

Kryebashkiaku Bill de Blasio tha se të gjithë vizitorët do të urdhëroheshin të qëndronin për 14 ditë në adresën që ata dhanë gjatë mbërritjes.

Ai tha se kushdo që mbërrin nga Mbretëria e Bashkuar do të vizitohet nga deputetët e sherifit për t’u siguruar që ata të respektojnë rregullat.

Ata që i shkelin ata do të gjobiten me 1,000 dollarë në ditë, paralajmëroi z. De Blasio.

Rreth 18.4 milion raste koronavirus dhe më shumë se 326,000 vdekje janë regjistruar në të gjithë SHBA, sipas Universitetit Johns Hopkins.

Qyteti i Nju Jorkut ishte në epiqendrën e shpërthimit të koronavirusit të Amerikës në fillim të këtij viti dhe është bërë përsëri një nga shtetet më të prekura të vendit./Insajderi.com

BBC News