Vrasja e gruas në Kirgistan shkakton protesta për rrëmbimin e nuseve, një dukuri e përhapur në vend

Vrasja e gruas në Kirgistan shkakton protesta për rrëmbimin e nuseve, një dukuri e përhapur në vend

Qindra njerëz u mblodhën përpara Ministrisë së Brendshme të Kirgistanit të enjten, duke dënuar mosveprimin e pretenduar të policisë për vrasjen e një gruaje të rrëmbyer për martesë, transmeton Insajderi.

Aizada Kanatbekova, 27 vjeçe, u rrëmbye më 5 prill, raporton Al Jazeera.

Dy ditë më vonë, ajo u gjet e mbytur në një makinë në një zonë rurale, së bashku me vrasësin e saj të dyshuar i cili kishte vdekur nga plagët e thikës, me sa duket i vetë-shkaktuar.

Bashkëpunëtori i tij i dyshuar është ndaluar. Zemërimi i publikut është rritur sepse policia nuk kishte arritur të gjente të dyshuarin pavarësisht rrëmbimit që ishte kapur në kamera me modelin e makinës dhe targat e makinës dukeshin qartë. Protestuesit po bëjnë thirrje për zyrtarë të lartë të Ministrisë së Brendshme.

Rrëmbimi i nuseve mbetet i përhapur në ish-Republikën Sovjetike, megjithë zotimet zyrtare për ta goditur atë.

Praktika përfshin një dhëndër të mundshëm që merr me forcë një grua ose vajzë të re përsëri në shtëpinë e tij para se ta bëjë presionin e saj për të rënë dakord për martesë duke shkruar një letër pëlqimi. /Insajderi.com