Vrasja e një aktivisti shkakton protesta në Karbala të Irakut

Vrasja e një aktivisti shkakton protesta në Karbala të Irakut

Protestuesit kanë djegur goma dhe bllokuar rrugët në qytetin iraken të Karbala pasi një aktivist i shquar civil u vra nga persona të armatosur të panjohur, transmeton Insajderi.

Ihab Jawad Al-Wazni u vra në orët e hershme të së dielës pranë shtëpisë së tij në qytetin kryesisht Shia, sipas një deklarate nga Ministria e Mbrojtjes irakiane. Asnjë grup nuk mori përgjegjësinë, raporton Al Jazeera.

Al-Wazni, një figurë kryesore në protestat kundër qeverisë në qytet, u varros të dielën në mëngjes.

Dëshmitarët thanë se qindra njerëz dolën në rrugë në Qerbela në demonstrata që dënonin vrasjen e aktivistit.

Protestuesit bllokuan një numër rrugësh kryesore në qytet dhe kërkuan nga forcat e sigurisë të gjejnë dhe identifikojnë vrasësit e al-Wazni dhe kërcënuan të përshkallëzojnë protestat nëse autorët nuk do të ekspozohen.

“Partitë vrasëse janë të njohura. Sot të gjithë irakianët edhe fëmijët e dinë se cila parti po kryen vrasjet. Është milici e armatosur e mbështetur nga vendet e rajonit dhe e gjithë bota e di se kush është ”, tha Zeid al-Sumeri, një protestues nga Karbala. /Insajderi.com