Vrasje në Kanada, dy të vdekur dhe pesë të plagosur nga sulmi me thikë

Vrasje në Kanada, dy të vdekur dhe pesë të plagosur nga sulmi me thikë

Policia Kanadeze thotë se sulmuesi ishte një burrë i veshur me rroba mesjetare, i cili mbajti një armë me tehe gjatë Halloëeen, transmeton Insajderi.

Policia në Quebec City arrestoi një burrë nën dyshimin për vrasjen e dy personave dhe plagosjen e pesë të tjerëve në një tërbim thika pranë legjislaturës provinciale në Halloween.

Burri, në mes të 20-ave, u arrestua të shtunën në lidhje me sulmet natën e Halloween dhe u dërgua në një spital “për vlerësim”, tha zëdhënësi i policisë Etienne Doyon, raporton Al Jazeera.

“Sulmuesi ishte një njeri që ishte veshur në mënyrë mesjetare. Ishte një njeri që mbante një shpatë me vete. Është shkaktuar plagë me thikë – kjo është gjithçka që mund t’ju themi për momentin”, tha Doyon. Policia më herët paralajmëroi banorët që të qëndronin brenda ndërsa bënin kërkime për sulmuesin, i cili ishte i veshur me rroba mesjetare dhe i armatosur me një armë me teh dhe la “viktima të shumta”.

Sipas tre dëshmitarëve të cituar nga gazeta Quebec Le Soleil, sulmuesi vrau viktimën e tij të parë pranë hotelit Chateau Frontenac dhe kishte “shumë gjak”.Burri pastaj vazhdoi në Rue des Remparts, ku personi i dytë u vra, para se të nisej për në Portin e Vjetër, duke plagosur viktimat e tjera, sipas gazetës.

Pesë viktimat e plagosura u dërguan në një spital dhe një zëdhënëse tha që jeta e tyre nuk duket të jetë në rrezik.

“Sipas informacionit tonë fillestar, asgjë nuk na tregon se i dyshuari veproi për ndonjë gjë tjetër përveç motivit personal”, tha policia në një postim në Twitter.

I dyshuari ishte shtrirë në tokë, zbathur dhe hipotermik, kur u arrestua, njoftoi Le Soleil.

Ai ishte veshur me një maskë të zezë dhe u dorëzua në polici, sipas gazetës, e cila tha se ai kishte planifikuar sulmin e tij për një vit e gjysmë.

Banorja e Quebec, Karin Lacoste tha se po shkonte në një dyqan lehtësish për të bërë pazar rreth orës 11:00 kur pa disa oficerë policie të armatosur të veshur me jelekë antiplumb. /Insajderi.com