Vriten dy protestues tjerë në kundërshtim të grusht-shtetit në Burma

Vriten dy protestues tjerë në kundërshtim të grusht-shtetit në Burma

Dy njerëz janë vrarë dhe dhjetëra janë lënë të plagosur në Burma pasi forcat e sigurisë hapën zjarr në një protestë kundër grusht-shtetit ushtarak.

Policia thuhet se hapi zjarr me municione të drejta në qytetin e Mandalay të shtunën, duke plagosur të paktën 30 dhe duke vrarë dy, raporton Euronews, transmeton Insajderi.

Njëra nga viktimat u qëllua në kokë dhe vdiq në vendin e ngjarjes, sipas Kufirit Burma, ndërsa një tjetër u qëllua në gjoks dhe vdiq gjatë rrugës për në spital.

Gjithashtu u raportuan edhe disa lëndime të tjera të rënda.

Të shtënat ndodhën pranë bankës së të akuzuarve Yadanabon, ku gazi lotësjellës dhe plumbat e gomës u përdorën mbi protestuesit herët gjatë ditës. /Insajderi.com