Vritet nga policia një afro-amerikan në Filadelfia

Vritet nga policia një afro-amerikan në Filadelfia

Zyrtarët në Filadelfia po përgatiten për mundësinë e më shumë protestave pasi oficerët qëlluan dhe vranë një zezak që mbante një thikë, transmeton Insajderi.

Tridhjetë oficerë u plagosën si rezultat i të shtënave. Incidenti i së hënës, i kapur nga video e telefonit celular, tërheq vëmendjen e re për përdorimin fatal të forcës nga policia pas disa muajsh protestash mbi mënyrën se si oficerët trajtojnë njerëzit e zinj, raporton CNN.

Burri u identifikua si Walter Wallace Jr, 27 vjeç.

Kryebashkiaku Jim Kenney tha se videoja e të shtënave “paraqet pyetje të vështira që duhet të marrin përgjigje”.

Zemërimi për të shtënat në Filadelfian Perëndimore nisi protestat dhe plaçkitjet, duke çuar në dhjetëra arrestime dhe plagosje të oficerëve, shumica rezultat i objekteve të hedhura. Një oficer u godit nga një kamionçinë dhe u dërgua në spital me një këmbë të thyer dhe dëmtime të tjera, tha policia.

Bizneset u plaçkitën dhe pesë automjete policie dhe një automjet zjarr u vandalizuan, tha policia. Komisioneri i Policisë Danielle Outlaw tha se 91 persona u arrestuan gjatë trazirave, përfshirë 11 me akuzat e sulmit ndaj policisë dhe 76 për vjedhje.

Ajo tha se policia parashikon mundësinë e më shumë trazirave të martën dhe ka kërkuar ndihmë nga qarqet përreth dhe shteti.

Ushtruesi i Detyrës së Drejtorit të Tregtisë, Sylvie Gallier Howard tha se qyteti nuk u ka kërkuar bizneseve të mbyllen herët megjithëse disa kanë marrë kontakte dhe thanë se po zgjedhin ta bëjnë këtë vullnetarisht.

Zyra e Prokurorit të Rrethit Filadelfia po heton të shtënat së bashku me njësinë e policisë të ngarkuar për të hetuar të shtënat e përfshira në oficerë, tha agjencia. Autoritetet thanë se oficerët kishin veshur kamera trupore. Pamjet janë shqyrtuar nga kryetari i bashkisë dhe komisioneri i policisë por nuk janë bërë publike sepse janë pjesë e një hetimi në vazhdim, thanë zyrtarët. /Insajderi.com