VV: Kërkojmë menjëherë nga KQZ-ja të lejojë numërimin e votave me kusht, vendimi i PZAP-it i papranueshëm

VV: Kërkojmë menjëherë nga KQZ-ja të lejojë numërimin e votave me kusht, vendimi i PZAP-it i papranueshëm

Lëvizja Vetëvendosje ka mbajtur një konferencë për media lidhur me vendimin e Panelit Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa për rinumërimin e të gjitha votave në Prishtinë dhe Prizren.

Me këtë rast kandidati i VV-së për kryetar të Prishtinës, Shpend Ahmeti i cili nga rezultatet preliminare ka dalë fitues, ka thënë se vendimi i PZAP-së është i papranueshëm.

“Nuk mund të kuptojmë se si mund të urdhërohet rinumërimi pa përfunduar numërimi i votave. QNR nuk e ka përfunduar numërimin e votave, e pastaj ka qenë dashur që të vie ndonjë ankesë nga partitë e pastaj të vendoset për rinumërim apo jo”, ka thënë Ahmeti.

Ai ka shtuar se është çuditshme që vetëm në dy komunat ku ka fituar LVV urdhërohet rinumërim i tërësishëm i votave kurse në Dragash ku diferenca është shumë e vogël urdhërohet rinumërim i pjesshëm i votave, transmeton Telegrafi.

“Ne kërkojmë nga KQZ që menjëherë të vazhdojë numërimin e votave me kusht dhe me postë edhe për Prishtinën dhe Prizrenin. Çdo vendim tjetër është i papranueshëm për ne”, ka thënë Ahmeti.

Edhe kandidati i VV-së për kryetar të Prizrenit, Mytaher Haskuka e ka quajtur të papranueshëm këtë vendim.

Haskuka ka treguar se gjatë ditës së zgjedhje nuk është raportuar për ndonjë parregullsi në Komunën e Prizrenit, duke shtuar se PDK është ankuar në KQZ pasi ka parë se i ka humbur zgjedhjet në Prizren.

Edhe kryetari i LVV-së, Visar Ymeri e ka quajtur të papranueshëm vendimin e PZAP-it për rinumërim dhe vendimin e KQZ-së për mos numërim të votave me kusht për Prishtinë dhe Prizren.

Ymeri e ka quajtur të jashtëligjshëm dhe të kontestueshëm vendimin e PZAP-it

“Ne nuk do të rrimë duarkryq dhe nuk do të lejojmë që demokracia dhe vullneti i shprehur i qytetarëve te përdhoset nga kriminelët”, ka thënë Ymeri.

Ai u ka bërë thirrje ndërkombëtarëve dhe ambasadave që të reagojnë siç shprehet ai “kundër këtij dhunimi të demokracisë”. /Telegrafi