Yjet e Sex Education në mesin e fituesve të çmimeve Bafta

Yjet e Sex Education në mesin e fituesve të çmimeve Bafta

Ylli i Edukimit Seksual Ncuti Gatwa dhe aktorja Glenda Jackson janë nderuar në një çmim Bafta Scotland.

Ceremonia gjithashtu pa Stanley Baxter të merrte çmimin për një kontribut të jashtëzakonshëm në botën e Filmit dhe Televizionit.

Regjisorja Edith Bowman drejtoi shfaqjen së bashku me komedianin Sanjeev Kohli.

Gatëa fitoi si aktori më i mirë, ndërsa Jackson u njoh për rolin e saj si Maud në shfaqjen e BBC One Elizabeth Is Missing.

Ceremonia, e cila pa 17 çmime të shpërndara në mënyrë virtuale, ku Outlander mori çmimin inaugurues të audiencës, ndërsa drama BBC Scotland Guilt mori fitoi për skenarin më të mirë televiziv, një serial për të cilin regjisori Robert KcKillop u nderua gjithashtu./Insajderi.com

BBC News