Zbulohen fosilet milion vite të vjetra të specieve të pazbuluara më parë

 Zbulohen fosilet milion vite të vjetra të specieve të pazbuluara më parë

Shkencëtarët kanë zbuluar disa fosile në Kinë të cilat vlerësohen të jenë rreth 518 milionë vjet të vjetra dhe janë veçanërisht të pazakonta sepse indet e trupit të butë të shumë krijesave, duke përfshirë lëkurën, sytë dhe organet e brendshme, janë të ruajtura shumë mirë, shkruan Insajderi.

Paleontologët i kanë quajtur gjetjet si “marramendëse”, veçanërisht për shkak se më shumë se gjysma e fosileve janë specie të pazbuluara më parë.

Fosilet, të njohura si biota Qingjiang, u mblodhën pranë lumit Danshui në provincën Hubei.

Më shumë se 20.000 mostra u mblodhën dhe gjithsej 4,351 janë analizuar deri tani, duke përfshirë krimbat, kandil deti, anemonat e detit dhe algat.

“Ata do të bëhen një burim shumë i rëndësishëm në studimin e origjinës së hershme të krijesave”, tha një nga drejtuesit e terrenit, Prof Xingliang Zhang nga Universiteti Veriperëndimor i Kinës, për BBC.

Zbulimi është veçanërisht i mrekullueshëm, sepse shumica e krijesave janë organizma të butë, si kandil deti dhe krimba që normalisht nuk kanë asnjë shans të bëhen fosile”, tha një gazetar i Prof. Robert Gaines, një gjeolog që gjithashtu mori pjesë në studim.

Shumica e fosileve priren të jenë me kafshë të pasura me trup, pasi substancat më të vështira, si kockat, kanë më pak gjasa të kalben dhe të treten.

Ekipi hulumtues tani po dokumenton mostrat e mbetura dhe bën më shumë shpime në rajon për të zbuluar më shumë për ekosistemin e lashtë lokal dhe procesin e kalbjes./Insajderi.com