Zemaj: Kemi planin tonë të vaksinimit

Zemaj: Kemi planin tonë të vaksinimit

Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj, deklaroi se Kosova ka plan për vaksinimin, përcjell Insajderi.

Deklarata e tij erdhi pasi kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka deklaruar se pjesëtarët e stafit shëndetësorë nga Kosova mund të vaksinohen në shtetin shqiptar.

“Prioritet është vaksinimi i kuadrit shëndetësor, kur dihet përkushtimi i tyre dhe vdekja e mjekëve dhe infermierëve duke trajtuar virusin. Ne kemi plan të hartuar si do të zhvillohet vaksinimi, prioritet janë kuadri shëndetësor”, tha Zemaj për KOHA-n.

Kosova është vendi i vetëm në Ballkanin që ende nuk e ka siguruar vaksinën anti-COVID.

Përndryshe, sot një vit janë paraqitur dy rastet e para me COVID-19 në shtetin tonë. /Insajderi.com