Zgjedhjet presidenciale në Bregun e Fildishtë mbahen të shtunën

Zgjedhjet presidenciale në Bregun e Fildishtë mbahen të shtunën

Presidenti i Bregut të Fildishtë, Alassane Ouattara përballet me tre sfidues ndërsa kërkon një mandat të tretë të diskutueshëm në zgjedhjet e 31 tetorit, transmeton Insajderi.

Këshilli Kushtetues i Bregut të Fildishtë, muajin e kaluar pastroi katër kandidatë për të garuar në zgjedhjet e niveleve të larta të vendit më 31 tetor, duke hequr poshtë një listë fillestare me 44 kandidatë presidencialë.

Midis tyre, në mënyrë të diskutueshme, ishte edhe presidenti i tanishëm Alassane Ouattara, raporton Al Jazeera.

Në pushtet për një dekadë, 78 vjeçari thotë se ndryshimet kushtetuese të prezantuara në 2016 në mënyrë efektive rivendosin orën e numërimit në kufirin me dy mandate dhe e lejojnë atë të kandidojë përsëri. Por opozita dhe kritikët këmbëngulin se masa është antikushtetuese.

Bregu i Fildishtë, prodhuesi më i madh në botë i kakaos, është tronditur nga protesta vdekjeprurëse që kur Ouattara njoftoi kandidaturën e tij, duke shkaktuar frikën e paqëndrueshmërisë në një vend ende duke u rikuperuar nga muajt e dhunës pas zgjedhjeve që vrau rreth 3,000 njerëz në 2010 dhe 2011.

Në votimet e së shtunës, sfiduesit kryesorë të Ouattara do të jenë ish presidenti Henri Konan Bedie, dhe ish kryeministri Pascal Affi N’Guessan. Krerët e opozitës kanë bërë thirrje për një bojkot elektoral dhe mosbindje civile, megjithëse nuk i kanë tërhequr zyrtarisht kandidaturat e tyre. Sfiduesi i katërt është kandidati i pavarur Kouadio Konan Bertin.

Kandidatët aspirantë të përjashtuar nga Këshilli në mes të shtatorit përfshinin rivalë të shquar të Ouattara-s, të tilla si ish presidenti Laurent Gbagbo, i cili u lirua nga Gjykata Penale Ndërkombëtare (ICC) për krime kundër njerëzimit vitin e kaluar, dhe ish udhëheqësi rebel dhe kryeministri dhe ministri Guillaume Soro, të dy banojnë jashtë Bregut të Fildishtë, por urdhërojnë ndjekje të forta brenda vendit. /Insajderi.com