Zjarri në kampin e migrantëve Moria: Katër afganë dënohen me nga 10 vjet burg

Zjarri në kampin e migrantëve Moria: Katër afganë dënohen me nga 10 vjet burg

Një gjykatë greke ka dënuar katër azilkërkues të rinj afganë me nga 10 vjet burg pasi u akuzuan për fillimin e zjarreve që shkatërruan kampin më të madh të migrantëve në Evropë vitin e kaluar.

Avokatët e mbrojtjes thanë se burrat, të cilët mohuan akuzat, u shpallën fajtorë për zjarrvënie të qëllimshme, shkruan BBC, transmeton Insajderi.

Mbrojtja e përshkroi gjyqin si të padrejtë.

Shkatërrimi i kampit të mbipopulluar Moria në ishullin e Lesbos la gati 13 mijë njerëz pa strehë.

Avokatët e mbrojtjes të cituar nga agjencia e lajmeve AFP thanë se gjyqi nuk ishte i drejtë. Ata thanë se tre nga të akuzuarit kishin dokumente që tregonin se ishin nën 18 vjeç në kohën e arrestimit, por nuk ishin njohur si të mitur nga autoritetet greke.

Gazetarët nuk u lejuan brenda sallës së gjyqit në ishullin Chios për shkak të masave Covid-19.

Gjyqi u bazua kryesisht në dëshminë e një azilkërkuesi tjetër afgan, i cili identifikoi të akuzuarit.

Të pandehurit thanë se ishin përgatitur sepse ishin Hazara, një grup etnik afgan pakicë.

Në mars, dy të rinj afganë u dënuan në të njëjtën çështje dhe morën pesë vjet burg.

Kampi Moria ishte projektuar për të strehuar tre mijë migrantë por u mbipopullua pasi një numër i madh refugjatësh filluan të mbërrinin në 2015. Shumica e tyre kishin ardhur nga Lindja e Mesme, Afrika dhe Azia e Jugut./Insajderi.com