Zjarri në SHBA është shkaktuar nga ndryshimet klimatike, thotë guvernatori i Kalifornisë

Zjarri në SHBA është shkaktuar nga ndryshimet klimatike, thotë guvernatori i Kalifornisë

Zjarret vdekjeprurëse që kanë përfshirë shtetet e Bregut Përëndimor Amerikan, tregojnë se debate për ndryshimet klimatike ka përfunduar, ka thënë guvernatori kalifornez Gavin Newsom.

“Vetëm ejani në Kaliforni. Shikojeni me sytë tuaj”, u tha ai reporterëve.

Zjarret kanë përfshirë Kaliforninë, Oregon dhe Washington për tri javë. Të ndezura nga erërat dhe nxehtësia rekord, zjarri ka djegur miliona akra, ka shkatërruar mijëra shtëpi dhe ka vrarë 25 njerëz.”

Të premten guvernatorja e Oregon Kate Brown tha shumë janë duke mungurar vetëm në shtetin e saj.

“Tani ka përfunduar debate për ndryshimet klimatike, kjo është emergjencë klimatike. Kjo është reale dhe po ndodh tani”, tha Newson.

Ai fajësoi menagjimin e keq të pyjeve në dekadat e fundit dhe tha se temperaturat e larta ishin parashikuar nga shkencëtarët por edhe djegja e pyjeve si pasojë e tyre./Insajderi.com