​Hoti: Me Listën Serbe kemi disa dallime, po tentojmë t’i tejkalojmë

​Hoti: Me Listën Serbe kemi disa dallime, po tentojmë t’i tejkalojmë

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka konfirmuar se me partnerin e koalicionit, Listën Serbe, kanë disa dallime, njofton Insajderi.

Duke mos i bërë publike kërkesat e këtij subjekti politik, kreu i ekzekutivit tha se janë duke bërë përpjekje për t’i tejkaluar këto dallime, por gjithnjë duke respektuar ligjet dhe Kushtetutën e vendit.

“Janë disa çështje që i kemi brenda koalicionit me ta, të cilat po mundohemi t’i zgjidhim vetëm në përputhje me ligjet dhe Kushtetutën dhe marrëveshjet e Brukselit që kemi”.

“Në asnjë formë tjetër, po bëjmë përpjekje, janë duke punuar institucionet përkatëse, besoj që do të tejkalojmë. Nëse arrijmë të tejkalojmë, do të tejkalojmë vetëm sipas ligjeve në fuqi”, tha Hoti.

Këto dekrata, kryeministri i vendit i bëri gjatë një konference për media./Insajderi.com