111 të shtruar me COVID-19 në Infektivë

111 të shtruar me COVID-19 në Infektivë

Në Klinikën Infektive të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës (QKUK), sot janë të shtrirë 111 raste me Covid-19 pozitiv, njofton Insajderi.

66 raste janë duke u trajtuar në reparte me oksigjenoterapi dhe përkujdesje intensive.

Në repartin e Mjekimit Intensiv të kësaj klinike janë duke u trajtuar 6 raste, 2 raste janë në gjendje të rëndë duke u trajtuar me oksigjenoterapi dhe përkujdesje intensive, si dhe 4 raste janë në gjendje kritike me frymëmarrje të asistuar me respiratorë.

Në objektin e Mjekësisë Sportive, njësinë intensive, janë të shtrirë 5 pacientë, njëri nga ta i intubuar dhe 4 të tjerë me CPAP.

Në Klinikën e Pomologjisë janë të shtrirë 22 raste me Covid-19 pozitiv të cilët janë duke u trajtuar me oksigjenoterapi./Insajderi.com