15 të vdekur dhe 226 raste të reja me Coronavirus në Kosovë

15 të vdekur dhe 226 raste të reja me Coronavirus në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka bërë të ditur se sot janë regjistruar edhe 15 të vdekur dhe 226 raste të reja me COVID-19 në tërë Kosovën, njofton Insajderi.

Ky institut ka njoftuar se sot po ashtu janë shëruar 115 persona nga ky virus.

“Numri total i rasteve pozitive është 8.330 raste nga 36.509 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2, me gjithsej 227 raste të vdekjes të cilët kanë pasur sëmundje të tjera shoqëruese. Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 115 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 4.578 raste, kurse numri i rasteve aktive është 3.525”, thuhet në njoftim.

Edhe sot, me më së shumti raste, listës së të infektuarve i prin komuna e Prishtinës, me gjithsej 82 raste të reja, e pasuar nga Podujeva e Fushë Kosova.

“Rastet pozitive janë nga: komuna Prishtinë 82 raste, komuna Podujevë 26 raste, komuna Fushë Kosovë 18 raste, komuna Mitrovicë 15 raste, komuna Pejë 13 raste, komuna Gjakovë 12 raste, komuna Gjilan 9 raste, komuna Klinë 7 raste, komuna Viti 7 raste, komuna Vushtrri 7 raste, komuna Lipjan 6 raste, komuna Deçan 4 raste, komuna Drenas 4 raste, komuna Skenderaj 4 raste, komuna Malishevë 3 raste, komuna Ferizaj 2 raste, komuna Kamenicë 2 raste dhe me nga 1 rast komunat: Kaçanik, Prizren, Shtime, Shtërpce dhe Suharekë”, thuhet tutje në njoftim. /Insajderi.com/