AAK kërkon që të mblidhet Qeveria dhe Kuvendi

AAK kërkon që të mblidhet Qeveria dhe Kuvendi

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka mbajtur mbledhje të jashtëzakonshme pas zhvillimeve të fundit.

Haradinaj si kryetar i këtij subjekti politik ka kërkuar që të ketë mbledhje të jashtëzakonshme të Qeverisë për gjendjen e krijuar.

Përpos kësaj, subjekti që është në Qeveri kërkoi edhe mbledhje të jashtëzakonshme të Kuvendit si dhe gjithë spektrit politik.

Gjykata Speciale ka konfirmuar aktakuzat për Hashim Thaçin dhe Kadri Veselin. /Insajderi.com

Deklarata e plotë

Deklaratë nga mbledhja urgjente e Kryesisë së AAK
– Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës po përcjellë me shqetësim zhvillimet pas aktakuzave të Dhomave të Specializuara për ish-luftëtarët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.
– AAK beson në drejtësi, në luftën e drejtë çlirimtare të Kosovës dhe në pafajësinë e luftëtarëve të UÇK-së! Lufta e UÇK-së ishte luftë çlirimtare dhe mbrojtëse, kundër pushtetit kriminal e gjenocidal serb, dhe do të dëshmohet si shumë herë më parë, pastërtia e saj.

– AAK kërkon:
1.Mbledhje të jashtëzakonshme të qeverisë për gjendjen e krijuar pas ngritjes së aktakuzave nga Dhomat e Specializuara. Qeveria duhet të ndërprejë menjëherë të gjitha aktiviteteve që lidhen me procesin e dialogut me Serbinë, deri në një situatë të re
2.Mbledhje urgjente të Këshillit të Sigurisë së Kosovës për situatën e sigurisë së përgjithshme
3.Seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit të Kosovës, në përkrahje të vlerave të UÇK-së dhe luftëtarëve të lirisë
4.Takim të të gjithë spektrit politik për gjetjen e unitetit kombëtar në ballafaqimin me sfidat politike dhe kushtetuese
– AAK pyet aleatët tonë strategjik ndërkombëtarë, se a jemi në rrugën e duhur për anëtarësim në NATO, apo këto ngjarje do e kthejnë Kosovën prapa?