AAK për shkarkimin e Dakës: Tentim për vendosjen e autokracisë

AAK për shkarkimin e Dakës: Tentim për vendosjen e autokracisë

Sipas partisë e cila drejtohet nga Ramush Haradinaj; Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës – vendimi i Presidentes Vjosa Osmani për shkarkimin e Valdete Dakës është “tentim për vendosjen e autokracisë”.

Daka të hënën u shkarkua nga pozita e kryetares së Komisionit Qendror të Zgjedhjeve – të cilën e mbajti që nga viti 2008.

“Sulmi në institucionet e menaxhimit të zgjedhjeve, është tregues i tentimit për vendosjen e autokracisë, fenomen për të cilin Aleanca ka tërhequr vërejtjen shumë kohë më parë”, thuhet në reagim e AAK-së.

Në kumtesë thuhet se “këto veprime jodemokratike” duhet të marrin fund.

“Ky është tregues i qartë i mënyrës së qeverisjes qe po tentohet të instalohet në vendin tonë. I bëjmë thirrje qeverisë së Republikës së Kosovës që të ndalojë përpjekjet për kapjen e shtetit dhe arrogancën e numrave”.

Pos AAK-së, kanë reaguar edhe dy partitë e tjera opozitare; Partia Demokratike e Kosovës dhe Lidhja Demokratike e Kosovës.

E gjithë opozita parlamentare shkarkimin e Dakës e cilësojnë si “rrezik për demokracinë”. /Insajderi.com