Abdixhiku: Ditë e rëndë për Kosovën

Abdixhiku: Ditë e rëndë për Kosovën

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, e ka cilësuar si “ditë të rëndë për Kosovën”, ngjarjen e sotme në Kroaci.

Kjo pasi një autobus me 69 pasagjerë që po vinte në Prishtinë nga Frankfurti u aksidentua rreth orës 06:20.

10 persona kanë vdekur e 15 të tjerë janë lënduar, sipas të dhënave të Ministrisë së Punëve te Jashtme dhe Diasporës.

“Jemi të gjithë të trishtuar e të prekur thellë nga humbja e shumë jetëve të bashkatdhetarëve tanë në tragjedinë e mëngjesit të sotëm në Kroaci”, ka shkruar Abdixhiku në Facebook.

Po ashtu, kreu i LDK-së, falënderoi autoritetet kroate për mbështetjen e ofruar.

“Falënderoj gjithë autoritetet kroate, Kryeministrin Plenkoviq, Ministrin e Brendshëm e atë të Shëndetësisë që me përkushtim të plotë kanë ofruar gjithë kujdesin e tyre atje”.

Ndërkohë, nga Partia Demokratike e Kosovës dhe Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, kanë kërkuar që presidentja e Kosovës të shpallë ditë zie.

Krerët e institucioneve në Kosovë e Kroaci, kanë shprehur ngushëllime për tragjedinë. /Insajderi.com